w Blog

Właśnie nadchodzi dość trudny czas dla butów. Deszcz, zimno, śnieg, a wkrótce sól i środki chemiczne do rozpuszczania lodu – z takimi czynnikami będą musiały się one zmierzyć. One i my. Nie dziwi nas zatem, że jako rzeczoznawcy obuwia proszeni jesteśmy o wydanie opinii właśnie na towar tego typu. W jakich przypadkach najlepiej zwrócić się po opinię?

Oto kilka rad. 

Początek drogi reklamacyjnej z rzeczoznawcą obuwia

Ceny butów na sezon jesienno-zimowy mogą przyprawić o ból głowy. Zgadzamy się z tym, dlatego  wielu niezadowolonych użytkowników decyduje się na składanie reklamacji, gdy odkryją, że towar jest wadliwy. 

Zgodnie z Kodeksem Cywilnym  buty możemy reklamować w ciągu 2 lat od ich zakupienia, jeśli korzystamy z rękojmi. Wielu robi to samodzielnie, wypełniając stosowny wniosek. Czy na tym etapie warto zwrócić się po opinię rzeczoznawcy obuwia?

Tak, pod warunkiem, że nie jesteśmy pewni, czy dana wada ma charakter fabrycznej. Pamiętaj, że ustawodawca zakłada, że jeśli reklamujesz buty w ciągu roku od zakupu, to produkt ma wadę fabryczną i niczego nie musisz udowadniać. 

Po tym okresie to na Tobie ciąży obowiązek przedstawienia argumentów potwierdzających to założenie. Wtedy właśnie rzeczoznawcy obuwia mogą okazać się pomocni.

Co więcej, jeśli sam nie jesteś pewny, czy rozejście się szwów lub pęknięcie skóry jest wadą fabryczną, czy uszkodzeniem mechanicznym, opinia rzeczoznawcy butów może okazać się pomocna.

Pozasądowe rozstrzyganie sporów a ranga rzeczoznawcy obuwia

Jednak wielu rezygnuje z tej możliwości na pierwszym etapie, licząc na pozytywną odpowiedź sprzedawcy. Do rzeczoznawców butów kierują się dopiero po odrzuceniu wniosku reklamacyjnego. 

Wówczas kolejnym krokiem jest odwołanie się od decyzji sprzedawcy oraz wykorzystanie innych dróg rozwiązania konfliktu. Coraz częściej próbujemy polubownego załatwienia spornych sytuacji (więcej o tym pisaliśmy tutaj). W takiej sytuacji opinia rzeczoznawcy butów jest zazwyczaj nieoceniona. Jest ona obiektywna i niezależna, dlatego stanowi istotne źródło dla instytucji rozstrzygającej, a także dla samych sprzedawców, którzy samodzielnie mogą rozpatrzeć wniosek, tym razem pozytywnie. 

Opinia rzeczoznawcy obuwia przed sądem

Jeśli zdecydujesz się na drogę sądową, warto mieć już taką ocenę w dokumentacji. Pozwala to na płynny przebieg sprawy i szybsze wydanie wyroku. Co więcej, sąd może sam wystąpić z prośbą do rzeczoznawcy butów o ocenę w spornej kwestii. Będzie to oznaczało przedłużenie postępowania. Pamiętaj jednak, że opinia ta nie jest wiążąca, jest wskazówką do wydania prawidłowej decyzji. Jednak rzadko zdarza się, że różnią się one od siebie. 

Rzeczoznawcy obuwia – cena

Trudno jest podać konkretną stawkę, wszystko bowiem zależy głównie od uszkodzenia i od złożoności analizy. Koszt zaczyna się od około 50 zł. Ale jest to wydatek, który pozwala oszczędzić nawet kilkaset złotych na zakup kolejnej pary obuwia zimowego.

0